.

Baskıda Kalite Kontrol Süreci

İş dünyasındaki baskı projeleri, pazarlama departmanının kullanması gereken önemli bir araç olmaya devam ediyor. Günümüzün dijital dünyasında bile, kartvizitler, broşürler, posterler ve diğer baskı biçimleri hala yerlerini almaktadır.

Günümüz baskı işlemlerinin birçoğunun mekanik yapısı ve dijital dosyalarla çalışırken uyumluluk sorunları göz önüne alındığında, baskıda kalite kontrolü hayati önem taşır. İşte ilgili aşamaların bir özeti:

Hazırlık

Kalite kontrolün, personel üyeleri tarafından yürütülen yıllarca eğitimle ve matbaa çalışanlarının işleri sırasında topladıkları deneyimle başladığını iddia edebilirsiniz. Birçok baskı çalışması için, kalite kontrol sürecindeki ilk gerçek adım, müşteri ve baskı yönetimi şirketi ile baskı çalışmasının teknik ayrıntılarının doğrulanmasıdır. Teklif, herhangi bir baskı çalışmasının sayısını, boyutunu ve beklenen tamamlanma tarihini kapsayacaktır. Buradaki herhangi bir hata daha sonra maliyetli olacaktır.

Uyumluluk  

Dosyaların doğru dosya türüne dönüştürülmesi, renklerin CMYK biçiminde olması ve tüm resimlerin ve yazı tiplerinin baskı sistemi tarafından erişilebilir olması gerekir.

Çözünürlük ve okunabilirlik 

Görüntülerin çözünürlüğü, bitmiş üründe bulanıklık veya pikselleşme olmayacağından emin olmak için kontrol edilir. Yazıcılar ayrıca, metnin yazdırıldığında okunabilir olup olmayacağını da belirleyecektir.

Sıralama, kenar boşlukları, taşmalar 

Yazdırma işleminin düzgün bir şekilde başlamasından önce sayfaların düzeni ve sırasının da iyice kontrol edilmesi gerekir.

Bu kontroller dijital baskıda çok önemlidir ve 21. yüzyıl baskı projelerinde belki de en önemli kalite kontrol alanını temsil eder.

Numune (Prova)

En küçük baskı sayıları dışındaki her şey için, müşteriye nihai sonucun nasıl görüneceğine dair doğru bir fikir vermek için bir kanıt üretilir. Dijital provalar genellikle metni, hizalamayı ve düzeni kontrol etmek için kullanılırken, "ıslak" veya "baskı" provaları aslında baskı makinesinin kendisinde, sonunda tam çalışmada kullanılacak olan kağıt türünü kullanan kısa çalışmalardır. Bu, ıslak provaların rengi kontrol etmek için kullanılabileceği anlamına gelir, ancak aynı zamanda dijital provalardan çok daha pahalıdır. Ek olarak, bu tür bir numune gerçekleştirirseniz ve baskının renk dışında (metin boyutu gibi) bir yönünden memnun değilseniz, kalıpların değiştirilmesi gerekecektir.

Makine bakımı ve kontrolleri

Profesyonel yazıcılar, yazıcılarında rutin bakım gerçekleştirerek makinelerin her zaman verimli çalışmasını sağlar. Her baskı çalışması boyunca, hiçbir şeyin ters gitmediğinden emin olmak için sonuçlar periyodik olarak kontrol edilecektir. Günümüz yazıcıları geçmişte kullanılan makinelerden çok daha güvenilir olsa da, bu tür bir kalite kontrol hala önemlidir.

Son test ve teslimat

Nihai ürünler genellikle müşteriye teslim edilmeden önce tedarikçi tarafından denetlenir ve müşterinin spesifikasyonlarının karşılandığından emin olunur.

Biz de Matsaş olarak, nihai sonuçtan memnun olduğunuzdan emin olmak için tüm tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle yakın bir şekilde çalışıyoruz.

Whatsapp