.

FSC Sertifikası Nedir?

FSC, açılımı ile Orman Yönetim Kurulu (Forest Stewardship Council), ilk olarak 1992 yılında Rio’da gerçekleşen Dünya Zirvesi’nde ormansızlaştırmayı durdurmak için anlaşmaya varılamadığından ortaya çıktı. O sıralar henüz resmi değildi. 1993 yılına gelindiğinde bu kez Kanada’da toplanan grup, işleri resmileştirmek adına orman uygulamalarını iyileştirmek ve kontrol altına alma çalışmalarına başladı. Amaç gönüllü olacak şekilde, pazar temelli bir yaklaşım oluşturmaktı. Amaca ulaşıldı. Bugün sekretaryası Bonn; Almanya, merkezi ise Minnesota; ABD’de bulunuyor.

Bugün FSC dünya çapında, kar amacı gütmeden, orman yönetimini teşvik etmek adına hizmet veren bir kuruluş haline gelmiştir. FSC sistemi, tedarik zincirinin ormandan veya ıslah noktasından bittiği ve etiketlendiği noktaya kadar her aşamada malzemeleri ve ürünleri izleyen sertifikalı bir gözetim zinciri içerir. Bu, faturalama süreci ile izlenir ve ürün üzerindeki son etiket, ürünün gerçekten FSC olduğunu doğrulayan bir koda sahiptir.

FSC İLKELERİ

FSC, sertifikalı alanlarda ormansızlaşma, orman bozulması ve yasadışı ağaç kesimini yasaklar.

FSC sertifikası, yasa dışı kereste ile karşılaşma riskini büyük ölçüde azaltır.

FSC orman ve son kullanıcı arasında bir bağlantı sağlar.

FSC sertifikasyonu, orman yönetiminde standartları iyileştirmek için bir katalizör görevi görür.

Bu ilkerlerle FSC belgesinin dünyamıza net yararı hakkında söyleyebileceğimiz, sera gazı emisyonunu azaltması ve yaban hayatı habitatını koruyan sürdürülebilir orman yönetimini desteklemesidir.

Whatsapp