.

Kutu Üretim Süreçleri

Karton kutu, en çok kullanılan ambalaj malzemelerinden biridir. Ambalaj üretiminde temel bir ürün olan kutular sadece rafları doldurmakla kalmaz, aynı zamanda tüm tedarik zincirinde de görülebilir. Tipik olarak davetkar renkler ve ifadelerle basılmış ve markalanmış bir karton kutuya bakıldığında, hayata bir ağaç olarak başladığını hayal etmek zordur. Kutu üretim sürecindeki adımları birlikte inceleyelim.

Genel olarak tüketiciler, ürünlerin nasıl ortaya çıktığını düşünmeyi çoğu zaman unutur, ancak ambalajın kutlanması gerektiğini düşünüyoruz. Peki, bir ağaç nasıl bir kutuya dönüşür?

Kutu nasıl üretilir öğrenmek için kutu üretiminin adımları şu şekilde olmaktadır;

Ağaç

Kutu üretimi için ideal olarak geri dönüştürülmüş karton ararken, bir noktada bir karton kutu bir ağaç olarak hayata başladı. Tipik olarak, kutu imalatında kullanılan ağaçlar, çam ve köknar ağacı gibi yumuşak ağaçlardır. Seçilmelerinin nedeni, mukavva için pürüzsüz bir yüzey oluşturmanın yanı sıra mukavemeti artıran gerginlik yaratmaya yardımcı olabilecek uzun liflere sahip olmalarıdır. Birçok üretici, sürdürülebilir ve yönetilen ağaçlık alanlardan ahşabı seçecektir; Bu, kesilen tüm ağaçların ormanın ekosisteminin korunmasına yardımcı olmak için değiştirildiği anlamına gelir. Oluşturulan kağıt ve karton, kullanılan ağaca bağlı olarak farklı bir renge sahip olacaktır. Örneğin, gümüş huş ağaçları koyu bir renk oluştururken, bir ladin açık kahverengi bir renk oluşturacaktır. Bu süreçler de kutu üretminde oldukça önemli etmenlerdir.

Kağıt Hamuru

Ağacın kesilmesi sonrası talaş yapılır. Bu odun yongaları daha sonra hamur haline getirilir. Bu, ahşabı bir taşa karşı öğütmek veya odun parçalarını kimyasal olarak pişirmek yoluyla yapılabilir. Bununla birlikte, hamurun gücünü artırmak için sodyum sülfat gibi kimyasallar ekleyebilirsiniz. Çoğu karton için hamur aynı renkte bırakılır. Ancak beyaz bir görünüm oluşturmak için beyazlatılabilir.

Oluklu

Kağıt hamuru kuruduktan sonra karton oluşturmaya başlayabilirsiniz. Oluklu mukavva için, astar adı verilen iki parça kağıt veya karton ve astarların arasına oturan bir parça oluklu mukavva gerektirir. Oluk açmak, kartona daha fazla güç ve hasara karşı daha yüksek düzeyde koruma sağlamaya yardımcı olur.

Kurutulmuş hamurdan yapılan kağıt ruloları, kağıdı yivleyen veya buruşturan oluklu bir silindirden beslenir. Yapılan kutunun kalitesine bağlı olarak, gerekli yiv seviyesine bağlı olacaktır. Yivin arttırılması, daha yüksek malzeme kullanımına ve dolayısıyla artan mukavemete yol açtığından, bu, yüksek kaliteli kutular için kullanılır. Daha ucuz kutular için, yerden tasarruf sağlamaya yardımcı olabilecek, daha az miktarda malzeme kullanılmasına yardımcı olabilecek ve karbon emisyonlarını düşürebilecek daha az oluk kullanılabilir.

Oluklu makine, olukları oluşturmak için sıcak buhar kullanır. Aynı zamanda tutkal, oluğun her iki tarafından aşağı doğru yuvarlanır, böylece astarlara yapışır. Oluklu mukavva oluşturulduktan sonra, düz kenarlar sağlamak için kesilir.

Kesme

Artık tam bir oluklu mukavvaya sahip olduğunuza göre, kutu gereksinimlerine bağlı olarak kartı boyutuna göre kesmenin zamanı geldi. Kapsamlı bir kılavuz vardır ve makinelerin çoğu, üretim talebine bağlı olarak kartonu otomatik olarak ölçeklendirecek şekilde kesecek şekilde programlanmıştır. Temel çerçeve kesildikten sonra, kart bir düzelticiye gönderilir.

Düzeltici, kesme makinesinin üstesinden gelemediği karmaşık durumların üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Bir düzeltici, kutulara tutamaklar ekleyebilir ve kutuyu oluşturmak için gerekli kanatları kesebilir. Düzeltici ayrıca kartonu da puanlayarak kutu montaja hazır olduğunda katlamayı kolaylaştırır.

Montaj

Montaj, kutunun gereksinimlerine bağlı olacaktır. Kapakların ve yuvaların kullanımı, kutularını talep üzerine inşa etmek isteyen işletmeler için en iyisi olabilir. Bunların yanı sıra, bantla yapılan kutular, gerektiğinde ve gerektiğinde inşa edilmek için genellikle etkilidir. Genellikle, daha sağlam kutular için, bölümleri birlikte katlamak ve kutuyu güvenli tutmak için yapıştırıcı ve dikiş kullanılır.

Spesifik yenilikçi makineler, talep üzerine sizin için kutular oluşturabilir. İsrafı azaltmak ve en iyi uyumu sağlamak için ihtiyaçlarınıza bağlı olarak mükemmel boyutta kutuların üretilmesi mümkündür. Kutu, ambalaj üretim süresini önemli ölçüde azaltabilecek şekilde de yapılabilmektedir.

Montajdan sonra, kutu yapımı zincirinde devam etmek için kesimler geri dönüştürülebilir. Kutular markalandıktan, basıldıktan ve kullanıldıktan sonra geri dönüştürülebilir ve sürekli bir geri dönüştürülmüş kutu üretimi döngüsü oluşturabilir.

Biz de İstanbul merkezli üretim tesisimizde kutu ihtiyaçlarınıza çözüm sunarak, müşterilerinize kendilerini özel hissettirmenize katkı sağlıyoruz. İstediğiniz ebat ve farklı üretim modüllerimizle kutu üretim talepleriniz için bir telefon ya da mail uzağınızdayız.

Whatsapp