.

Dünya’nın en büyük Matbaa ve Baskı Teknolojileri Fuarı DRUPA;

Dünya’nın en büyük Matbaa ve Baskı Teknolojileri Fuarı DRUPA; 4 yılda bir düzenlenen Dünya’nın en pahalı fuar organizasyonu olarak değerlendiriliyor.

Bu ziyaretimizde tüm markaların en yeni teknolojilerini inceleme fırsatı bulduk. Hızla dijitalleşen dünyamızda baskı tekniklerinin de hızla dönüşüme devam ettiğini gördük. KBA ile Xerox’un birlikte geliştirdikleri KBA VariJET 106 ile tanıştık. Xerox’un inkjet Impika teknolojisi ile tabaka ofseti birleştiren sistem ambalajda devrim yaratmış gibi duruyor.

Yatırımını yeni gerçekleştirdiğimiz Xerox Versant 2100 de yerini almıştı ve ilgi büyüktü. Xerox’un production segmenti makinelerinin en yenisi olan Versant 2100 şimdiden dünyada kendini ispat etmiş durumda.

Fuarın en ilgi çeken markalarından HP ise INDIGO 12000 ile gerçekten fark yaratmıştı. B2 baskı ölçüsü ile dijitalde ilk ve tek olan ofset baskı sistemi tüm katılımcıların ilgisini çekti. Biz de daha fazlası için fuar sonrası kendileriyle görüşmek ve sistemi detaylı inceleme talep ettik.

3D yazıcılar ise genel olarak gelişimini tam tamamlamamış gibi izlendi; ancak bir sonraki fuarda en ön planda bu cihazların olması kaçınılmaz gibi duruyor.

Diğer tarafta mevcut konvansiyonel ofset makineleri üreticilerinin tamamında ciddi bir yenilik gözlemleyemedik. Komori, Heidelberg, Man Roland ve diğer firmalar önceki modellerini yenilemekle yetinmişlerdi.

Whatsapp